Už od dětství automaticky vyhledáváme lidi, kteří jsou nám sympatičtí, se kterými máme stejné zájmy a pojí nás podobné záliby, a potom se s nimi chceme přátelit. Postupem času ale zjišťujeme, a často nám to také rodiče a pedagogové předhazují, že v životě se musíme naučit vycházet i s těmi, se kterými nás toho až tak moc nepojí. A asi nejvíce se to projeví v pracovním kolektivu.

Zprvu jsou lidé ostražití a nového kolegu nebo kolegyni během jeho prvních dní v práci hodnotí na základě několika kritérií. První dojem, oblečení, způsob vyjadřování, ochota „podřídit se” zavedeným pořádkům a tak dále. Stejně tak se ti noví kolegové a kolegyně snaží „plavat s proudem” a vytvořit o sobě dobrý dojem. Proto se to, jestli kolektiv obohacený o novou posilu funguje, pozná až po nějaké době.

Většinou stačí týdny, někdy je potřeba i měsíců, ale každý se nakonec projeví takový, jaký je. I tak ale existují drobnosti, kterými můžete vyvažovat svoji upovídanost, občasné pozdní příchody nebo schopnost začít se smát uprostřed porady a nakazit ostatní.

Aroma do práce nepatří

Jsou to věci, o kterých se nemluví, ale zároveň si jimi můžete uzavřít dveře do kolektivu raz dva. Voňte, ale s mírou. Co to přesně znamená? Čisté neupocené oblečení, vhodný výběr deodorantu a parfém, který neomámí půlku kanceláře. Prostě, měli byste být při příchodu nejdřív vidět a až pak cítit.

Pokud máte vlastní jídelníček a do práce si nosíte obědy a svačiny, myslete na to, že ne každý je příznivcem česneku, indického jídla nebo ryb. Rozhodně si taková jídla nenoste ke stolu a běžte se najíst někam do prostoru k tomu určeného. Anebo se prostě začleňte do kolektivu tím, že s ostatními kolegy vyrazíte na oběd.

Přezouvání. Pokud se nutně potřebujete v práci přezout a nemáte šatnu, kde si můžete odložit své boty, využijte alespoň osvěžujících sprejů do bot. Není nic horšího než podivný pach linoucí se vaší kanceláří nebo snad celou open space. Ještě pořád to není samozřejmost, lidé považují tato témata za tabu a věří, že je nikdo nenapomene. Ne, ale pomluví vás na obědě, až vy budete u stolu dlabat nálož česnekové ryby v papučích.

Frustrace vašich kolegů bude silná a bude úplně jedno, jak skvělé pracovní výkony podáváte. Stejně nezapadnete a časem, až se dostaví krizová situace, může ten Černý Petr padnout na vás a budete první volba. A oni si pak možná i oddechnou, že se pročistí vzduch. Doslova.стейки из говядины рецепткак ноутбук подключить к телевизорумарки смартфонов

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email