Mít občas možnost nevstávat s prvním zazvoněním budíku, nesdílet kancelář s dalšími lidmi, nehlídat časový limit na oběd, nepracovat na povel. I to jsou důvody, proč Češi vítají home office – možnost pracovat čas od času mimo kancelář.

Nejlepší argumenty, proč si práci z domu vydobýt:

  1. Kreativní ráj

Zaměstnanci, kteří si jednou za čas mohou vybrat den, kdy budou pracovat „z domu“, vykazují vyšší pracovní nasazení a přinášejí víc nápadů než lidé, kteří jsou nuceni setrvávat v kanceláři a dodržovat přísná pracovní pravidla. Ať už v obýváku na gauči, v pracovně nebo třeba v oblíbené kavárně, všude se cítíme volní. A svoboda nás pohání. Jen zalovte v paměti: kolikrát vás ty nejlepší pracovní impulzy překvapily třeba o víkendu nebo cestou z práce domů?

  1. Close space aneb Zdravá kancelář

Prostředí open space neboli otevřených kanceláří, od nichž se ve vyspělých zemích pomalu ustupuje, je v Čechách běžnou záležitostí, zvláště pak ve velkých městech. Na jednom prostranství tak vedle sebe běžně usedají desítky lidí. Prostory jsou klimatizovány, což s sebou nese riziko suchého vzduchu a tím i zhoršení respiračních potíží. Když je někdo ve stresu, napětí se rychle šíří dál. A kolegů, kteří už po desáté přecházejí chřipku, se tam také najde dost. Pracovat z domu, když cítíme, že na nás něco leze, anebo jsme v nervovém vypětí, je pro naše zdraví (a ostatně i zdraví a psychickou pohodu kolegů 🙂 ) ideální řešení.

  1. Anonymita a lepší komunikace

Možnost pracovat z domu znamená jistou anonymitu. Jsme sice na příjmu, ale tváří v tvář nikomu stanout nemusíme. Takhle forma komunikace nám dodává kuráž. Najednou dokážeme vyřídit nepříjemný e-mail, který jsme týden odkládali, protože víme, že nás nikdo nemůže zaskočit svou přítomností. Máme kolem sebe prostor, který je jen a jen náš. Místo, kam pustíme jen toho, koho budeme chtít. A tohle vědomí nás dokáže posílit.

Mnoho lidí se domnívá, že práce z domu je splněný sen. Ovšem jen za předpokladu, že vám zrovna nemění okna nebo nehlídáte tři děti. Pokud víte, že přes den nebudete schopni udělat téměř nic, jděte raději do práce nebo si vezměte dovolenou. Ale pokud máte pro práci z domu vhodné podmínky, tady je pár užitečných rad, jak přesvědčit nadřízené, že si občasnou home office zasloužíte:

  1. Sám sobě šéfem

Nespoléhejte na to, že jste „mimo dosah“, a buďte na sebe přísní. To, že vás nikdo nevidí, neznamená, že nic nemusíte. Lenost zkrátka potřebuje jít stranou. Vžijte se do role svého vlastního šéfa a hecujte se. Uvidíte, že ten výkon bude stát za to. A odměna za dobře odvedenou práci jistě také… 🙂

  1. Buďte on-line

Ukažte, že nechytáte lelky, a buďte pro své kolegy a nadřízené pořád v dosahu. Ať už vás shánějí kvůli důležité věci, nebo prostě jen proto, aby si vás zkontrolovali, buďte vždy k zastižení na telefonu či e-mailu. Pokud si vybíráte home office, informujte o tom své kolegy, ideálně prostřednictvím vstřícného e-mailu a s předstihem.

  1. Pracovní zápisník

A třešnička na závěr. Veďte si záznamy. Dělejte si seznam odvedené práce. Zálohujte data, ukládejte soubory. Má to dvě výhody: vy sami budete mít přehled o své práci, a když vás náhodou někdo křivě obviní z nicnedělání, můžete jeho tvrzení ve vteřině a elegantně vyvrátit….как получить справку о нетрудоспособностикак установить винду на ноутбукеbeats tour 2 купить

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email