Firemní večírky na odlehčené zakončení kalendářního roku patří k nejoblíbenějším benefitům zaměstnavatelů. Poděkují lidem za celoroční práci, zbilancují ekonomické výsledky společnosti a ukážou, že i oni jsou lidé a umí se bavit. Neúčast se zpravidla neodpouští, a tak jde o jediné – jak si vánoční party užít, ale bez ztráty kytičky. Co vám hrozí nejčastěji?

  1. Nepříjemnost s nadřízeným

Když vás šéf zval, zřejmě tušil, a snad i doufal, že nebudete celý večer tak rezervovaná a profesionální jako na pondělních poradách vedení. Jistě neočekával, že budete souhlasit s každým jeho návrhem a poslušně kývat, jako když vám zadává pracovní úkoly. Co když ale dostanete zcela nečekaně nabídku, vyjádřenou neodbytným pohybem jeho dlaně pod vaší sukní? Budete umět říci NE tak, abyste nezranila jeho ego? A budete vůbec umět říci NE? A nemyslete si, že muži to mají v případě rozjeté šéfové jednodušší. Tendence odolat snad bývá nižší, nicméně novoroční návrat pod její velení nebude snadný tak jako tak.

  1. Ztráta respektu u podřízených

Celý rok se snažíte budovat si váženou pozici poctivou prací, férovým přístupem ke všem podřízeným i rozumnými, ačkoliv někdy nepopulárními rozhodnutími. A to vše se náhle zbortí jako domeček z karet, pokud vás právě oni uvidí, jak rozjařeně jucháte na stole nebo rukou cestujete pod cípy kolegovy košile. Ještě hůře, je-li tím šťastným jeden z nich (ale odolejte, když to tomu kolouškovi s pohledem rozvášněného býka tak sluší!). Morální kocovina bývá v takových případech ještě těžší než ta alkoholová a také trvá mnohem déle.

  1. Románky a následné dusno

„Co je v domě, není pro mě,“ platí v případě vánočních večírků jen velmi sporadicky. Podle výzkumů totiž až 40% lidí podlehne kouzlu atmosféry a zakázané ovoce okusí. V lepších případech jde o víceméně náhodné kombinace kolegů vzniklé zasedacím pořádkem a společnými komunikačními tématy. Ty se dají snadněji hodit za hlavu jako sex na jednu noc. V těch horších však eskaluje celoroční chemická přitažlivost, jíž jste v kanceláři dokázali odolat. Touha a náhlá příležitost spustí lavinu potlačovaných citů a po svátcích může vzniknout velký problém na pracovišti, nezřídka končící odchodem jednoho z jinak kvalitních pracovníků. Tím spíše, vnímal-li to každý z vás na večírku jinak.

  1. Vyřizování účtů

Celý rok vám ta nána leze na nervy a teď si s vámi chce tykat a hrát si na nejlepší kamarádku? Na panáka vás zve sebestředný manažer, kvůli jehož chybě jste měla minulý kvartál nižší prémie? Za normálních okolností to asertivně ustojíte, ale teď se ve vás hromadí zloba a averze, na povrch vyplouvají nevyřízené účty a potlačované křivdy. S každou další skleničkou silněji hrozí, že vybuchnete a pěkně od plic jim všem ukážete, že s vámi orat nebudou. Ani jeden z vás už se pak nebude umět v práci chovat stejně jako dřív, vyřčená slova nelze vzít zpátky.

  1. Okna až výkladní skříně

Nejen s množstvím vypitých skleniček, ale i s přibývajícím věkem souvisí klesající schopnost odbourávání alkoholu a také zapamatování si průběhu celého večera. Pokud to neodhadnete a ráno pak nemáte „ani obraz, ani zvuk“, budete v každém úsměvu vyplašeně hledat známku toho, že nositel na vás evidentně něco ví, a jen těžko vyvracet podřízenému, že jste mu týdenní dovolenou po Novém roce a vyšší plat opravdu neslíbili. A požádat někoho, aby vám vyprávěl, co všechno se dělo, také není právě důstojné.

Společným jmenovatelem těchto faux pas samozřejmě není firemní večírek sám o sobě, ale alkohol, který na něm zpravidla teče proudem. Většinou bývá hrazen z firemní kasy, a tak nezůstane jen u piva či vína, ale hojně se míchají i tvrdší lihoviny. Ty velice rychle zvyšují přítomným nejen hladinu promile v krvi, ale i jindy přiskřípnutá ega, svlékají profesionální masky, uvolňují morálku a zplošťují hierarchii mezi účastníky. Po půlnoci si bývají všichni rovni, ale po Novém roce se pošramocené vztahy rovnají jen velmi těžko.

Ale jak si večírek užít, nebýt za suchara a přitom se neopít? Zkuste třeba mít pod kontrolou alespoň, co pijete. Pozvat vás přece kolega může i jen na sklenku vína…купить ноутбук по акциисамый дорогой компьютер в мире 2017

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email